Andrzej Ptak

Andrzej
Ptak

Založil místo, kde lidé i věci dostávají druhou šanci. Sociální vyloučení tady neexistuje.

  

Neveselý sociální fenomén bezdomovectví je pro něj celoživotním tématem. Upozorňuje na něj tím, že se jej snaží přetavit v něco konstruktivního. Andrzej Jacek Ptak pracuje s lidmi bez domova už více než 30 let. Vede projekty zaměřené na inovativní metody podpory vyloučených skupin obyvatel v okolí polské Vratislavi.
Už jako student obdivoval bratra J. A. Marszałkowicze, duchovního a zakladatele prvního útulku pro bezdomovce v Polsku. Ve dvaceti dokázal v rámci církevní organizace sv. Bratra Alberta zaopatřit 200 bezdomovců, později založil spolu s několika lékaři nadaci Homo Sacer.
Zkušenosti s prací na ulici přivedly Andrzeje v roce 2014 k sociálnímu experimentu s názvem MiserArt, založenému na myšlence spojení hraničních světů – bezdomovců a umění, v podobě dnes už známé kreativní zóny v jednom zanedbaném bloku v centru Vratislavi. Je to místo, kde lidé najdou domov i práci, každý z nich propůjčuje komunitě své dovednosti a podílí se na projektech pro ty, kteří stále žijí na ulici. Každý příchozí je zde vítán, může si dát čaj nebo něco teplého do žaludku, podívat se na film nebo si poslechnout dobrou hudbu. Lidé bez domova jsou spolutvůrci a zároveň spoluvlastníky kulturního stánku. Pořádají workshopy, jako je sítotisk nebo upcycling design, vedou streetwork studio s pouliční klinikou. Hlavní budova slouží jako galerie, divadlo a koncertní síň, konají se tam soukromé i veřejné akce různého druhu.

Global Stage

Bezdomovectví jako extrémní zkušenost

Lidé raději pomáhají pejskům a kočičkám bez domova než lidem ve stejné situaci. Bezdomovectví, které je spojeno se špínou a nouzí, nás děsí, konfrontuje nás s něčím nepříjemným. Jak pomoci lidem s extrémně složitými osudy, kteří ne vždy za pomoc poděkují?

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz