Anna Hogenová

Anna
Hogenová

Filozofie si našla Annu Hogenovou, nikoli naopak.

 

Vyrostla na příbězích, které jí vyprávěla babička v Příbrami a které voněly něčím skrytým, něčím, co je potřeba odhalit. Tam začala její touha po odpovědích a dalších otázkách. Filozofie si podle ní vybírá své jedince sama. Filozofka a fenomenoložka profesorka Anna Hogenová přednáší na Pedagogické fakultě UK, kde je zároveň vedoucí Oddělení filosofie a etiky, a na Husitské teologické fakultě UK, kde působí jako vedoucí Katedry filozofie. Zabývá se tématy jako pohyb, pravda jako neskrytost, tělo a tělesnost a filosofií sportu. Je docentkou a profesorkou kinantropologie. Dnešní společnosti nastavuje mnohdy kritické zrcadlo s laskavostí sobě vlastní, proto nemá nouzi o pozornost médií a diváky, kterým její slova pomáhají nacházet ty správné otázky na cestě k sobě samým.

 

Personal Stage

Když vás zavolá vlastní pramen

Meltingpot vás vítá u rozhovoru nejenom o filozofii s Prof. PhDr. Annou Hogenovou, CSc. Dozvíte se její pohled například na to, co nám přináší život se zvířaty. Jak vzpomíná na své dětství? Může člověk plánovat studium filozofie, nebo se spíše tato zvláštní životní cesta prostě přihodí? Lze v dnešní hektické a hlučné době najít, uslyšet svou vlastní pravdu? Čím je to podmíněno? Jak poznáme, že nasloucháme sami sobě? Je tato doba svobodná? Sdílení s tak zajímavým člověkem přináší chuť pokládat si stále více otázek, což je vlastně podstatou filozofie samotné. Vstupte s Terezou Ghose do světa provokujícího k zamyšlení se nad základními otázkami lidského bytí. Prozradíme vám také to, že pro vás s paní Hogenovou připravujeme seriál, ve kterém se společně dotkneme ještě větší hloubky.

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 1. díl: Hledání domova

Cesta do hlubin vlastní duše, jakkoli může být trnitá, je jednou z nejdůležitějších, které v životě podnikneme. Pokud chceme žít šťastný a naplněný život, je třeba otevřít se světu a všemu, co se o sobě dovídáme. Filozofii přitom můžeme vnímat jako nástroj, který nám pomůže ve světě nezabloudit a najít cestu k vlastnímu životnímu prameni. Filozofka Anna Hogenová je v novém šestidílném seriálu Meltingpotu průvodkyní všem, kteří se nebojí na chvíli zpomalit a zamyslet se nad otázkami provázejícími veškeré naše snažení, soužení, tápání i poznání. Nad zásadními otázkami života. Některé z mnoha takových otázek klade moderátorka Tereza Ghose. V prvním díle seriálu nebudeme cestovat daleko – ovšem jen zdánlivě. Budeme se vracet domů. Co se vám vybaví, když se řekne domov? Můžeme jej nalézt kdekoli, postupně jej budujeme, nebo si ho stále nosíme s sebou? Co má vztah k domovu společného s poznáním sebe sama?

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 2. díl: Děti a (jejich) svět

Cesta do hlubin vlastní duše, jakkoli může být trnitá, je jednou z nejdůležitějších, které v životě podnikneme. Pokud chceme žít šťastný a naplněný život, je třeba otevřít se světu a všemu, co se o sobě dovídáme. Filozofii přitom můžeme vnímat jako nástroj, který nám pomůže ve světě nezabloudit a najít cestu k vlastnímu životnímu prameni. Filozofka Anna Hogenová je v novém šestidílném seriálu Meltingpotu průvodkyní všem, kteří se nebojí na chvíli zpomalit a zamyslet se nad otázkami provázejícími veškeré naše snažení, soužení, tápání i poznání. Nad zásadními otázkami života. Některé z mnoha takových otázek klade moderátorka Tereza Ghose. Každá fáze našeho života má svou nezastupitelnou roli, své potřeby, své otázky v nikdy nekončícím rozhovoru. Kdy a jak děti pociťují plnost bytí? Mění se jejich svět s dobou a potřebují ještě pohádky? Jak se zkušenosti nabyté v průběhu let přetvářejí v moudrost? Anna Hogenová ve druhém díle pohlíží na nejhlubší potřeby dětské duše, učení, výhry i prohry optikou zkušeností, vzdělání i vzpomínek na vlastní dětská léta.

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 3. díl: Svoboda a pravdivost žití

Ve třetím díle pořadu Život z vlastního pramene si jeho autorka Tereza Ghose povídá s filozofkou, fenomenoložkou Annou Hogenovou především o významu slova svoboda v současném světě. Pátráme po tom, co je naše pravda a jak ji v hluku světa vyhmatat. Kdy a jak se ve světě angažovat a co si člověk potřebuje vybudovat uvnitř sebe sama, aby to mohl uskutečnit? Proč je důležité k sobě nechat přicházet smutky a veškeré zdánlivě nežádoucí emoce? Co je nám podsouváno a co skutečně přichází z našeho nitra? Rozjímáme o tématu nastavování vnitřních hranic a o tom, co je nám skutečně vlastní. Společně s Annou Hogenovou se necháváme nést proudem otázek, z nějž vyvstávají další a další naléhavá témata.

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 4. díl: Manipulace duše a tvorba hodnot

Vítáme vás u čtvrtého dílu pořadu Život z vlastního pramene, který vytváří Tereza Ghose a klade otázky filozofce Anně Hogenové. Naším hlavním tématem je tentokrát informační věk a informační válka. Dotkneme se toho, čemu člověk věří a jak svou víru tvoří a jak vůbec vzniká vlastní názor. Pohroužíme se do fenomenologického vysvětlení závislosti a manipulace sociálními sítěmi. "Svět se stává technologickou pouští, kde vládne jedna vlna kulturnosti, která se tváří jako samozřejmost,” říká Anna Hogenová. Čím se člověk programuje? Které hodnoty dnešnímu člověku schází? Otevřeme téma výroby hodnot skrze digitální myšlení a zapátráme i po velké otázce etiky – smyslu zla ve světě.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz