Zavedl řadu inovací v českých volebních výzkumech. Známý sociolog a analytik však v grafech nevidí jen čísla, ale především lidi.
Sociolog Daniel Prokop se podílel se na desítkách volebních a politických výzkumů pro česká i slovenská média. Je spoluautorem některých inovativních výzkumných metodik – projektu volebních predikcí z průběžného sčítání hlasů, vizualizace dat z volebních výzkumů či analýzy vlivu televizních debat využitím elektronického měření sledovanosti.
Do roku 2018 působil Daniel v agentuře Median, kde se věnoval průzkumům veřejného mínění, od roku 2019 vede vlastní výzkumnou organizaci PAQ Research. Zaměřuje se zejména na témata chudoby a sociální nerovnosti v české společnosti, včetně aktuálních dopadů pandemie Covidu na různé skupiny obyvatel, pravidelně vystupuje v médiích. Zároveň stále působí na své alma mater Univerzitě Karlově jako člen týmu zabývajícího se výzkumem chudoby a sociálního vyloučení.
Je autorem tří knih, z nichž největší ohlas získala publikace Slepé skvrny (2019), která analyzuje problémy a výzvy současné české i globální společnosti, jako jsou nerovné vzdělávání, chudoba či nárůst populismu a ohrožení demokracie.
Jestliže epidemie covidu v České republice postavila už existující problémy do nového světla, pak to bylo jasně viditelné například ve školství, v distanční výuce. Úroveň vzdělání u nás stále hodně závisí na sociálním postavení rodiny, do níž se narodíme. Může covid nastartovat změnu v českém vzdělávacím systému? Kolik českých domácností se pohybuje na hranici chudoby? Proč populisté tak rádi vytvářejí vzor „běžného občana“ a proč se bojíme těch, kteří vybočují? Sociolog Daniel Prokop, zakladatel společnosti PAQ Research a autor knihy Slepé skvrny naznačuje, jakým výzvám bude česká společnost čelit v následujících dekádách a proč je sociologie tolik dynamická.
© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz