Danuše Nerudová

Danuše
Nerudová

V posledních měsících sílí hlasy, že by jí to slušelo v křesle prezidentky. Svou případnou kandidaturu česká ekonomka nevyvrací.

 

Vysokoškolská pedagožka a ekonomka Danuše Nerudová se v roce 2018 stala historicky první ženou v čele Mendelovy univerzity v Brně a tím i nejmladší českou rektorkou. Zároveň předsedá Komisi pro spravedlivé důchody. Věnuje se otázkám rovného postavení mužů a žen, problematice daní a jejich harmonizace s Evropskou unií, dlouhodobě udržitelnému důchodovému systému a jeho financování. V této souvislosti se objevuje v médiích a zamýšlí se nad ekonomickými dopady pandemie covidu nejen v českém, ale i v evropském kontextu.

V roce 2020 spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20 jako nezávislou expertní platformu, která spojuje osobnosti z různých oborů a dává jim prostor hledat cesty pro rychlé překonání dopadů pandemie koronaviru na českou společnost a její hospodářství.  

Od roku 2021 zvažuje kandidaturu na post prezidentky České republiky. 

Global Stage

Evropa po pandemii

Co čeká naši zemi, až bude zdánlivě nekonečná pandemie covidu minulostí? Je zřejmé, že nově vznikající česká vláda nebude mít na růžích ustláno. Rostoucí ceny energií, nucená pauza v automobilovém průmyslu a další negativní dopady covidové krize si vyberou svou daň – i doslova. Jak vypadají post-pandemické scénáře z evropské perspektivy? Co můžeme jako Evropané očekávat od nadcházejících měsíců a jak to ovlivní naši společenskou náladu? Budeme se vzájemně inspirovat? Hostem rozhovoru Tomáše Pancíře je rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, Danuše Nerudová.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz