Debashish Bhattacharya

Debashish
Bhattacharya

Výjimečný muzikant z Kalkaty vymyslel nový typ kytary a otevřel Západ Východu… nebo naopak?

 

Virtuózní kytarista, jemuž náleží respekt světových hudebních špiček. John McLaughlin ho dokonce považuje za jednoho z technicky nejbrilantnějších kytaristů všech dob. Debashish byl první, kdo rozezněl klasické indické ragy kytarovými strunami a otevřel tím Beatles a generaci hippies cestu do Indie.

Spolupracoval s Ravi Shankarem, nahrával a koncertoval se skupinou Shakti a s celou řadou amerických a evropských kytaristů. Celkem má za sebou přes dva tisíce koncertů a workshopů a neuvěřitelnou tisícovku žáků a následovníků. Vymyslel si vlastní sadu kytar s dutým krkem, aby docílil svého specifického zvuku, a vytvořil vlastní žánr Hindustani Slide Guitars. V rodné Kalkatě otevřel hudební školu, díky které se mezi mladými talenty udržuje tradiční hudba i styl hry na kytaru.

V pouhých čtyřiceti letech získal Debashish titul Pandit neboli všemi respektovaný mistr. Dvakrát byl nominován na Grammy, zvítězil v anketách BBC Awards for World Music a magazínu Songlines, obdržel zlatou medaili od indického prezidenta a mnohá další ocenění.

Personal Stage

VOICES: Debashish Bhattacharya

Debashish Bhattacharya je virtuózní kytarista, jemuž se klaněli velikáni jako Bob Brozman, Jerry Douglas, Derek Trucks nebo John McLaughlin, který ho dokonce považuje za jednoho z technicky nejbrilantnějších kytaristů všech dob. Jako první rozezněl klasické indické ragy kytarovými strunami a otevřel tím cestu do Indie Beatles a generaci hippies, v pouhých čtyřiceti letech získal titul Pandit, což znamená všemi respektovaný mistr. Spolupracoval s Ravi Shankarem, nahrával a koncertoval se skupinou Shakti a s mnoha americkými a evropskými kytaristy. Dvakrát byl nominován na Grammy, zvítězil v anketách BBC Awards for World Music a magazínu Songlines, obdržel zlatou medaili od indického prezidenta a další ocenění.

Personal Stage

Tradice nemůže zůstat 100 let stejná!

Debashish Bhattacharya je nejen výjimečný muzikant, ale také průkopník nového hudebního stylu, který vnesl do tradiční indické hudby zvuk speciální slide kytary. V našem rozhovoru se vrací do doby, kdy začal experimentovat a propojovat západní a východní hudební prvky. V tradičním prostředí musel o uznání bojovat, ale jeho nový styl se uchytil a jeho techniku se dnes učí hudebníci po celém světě. Debashish ukáže, jak se vyučuje indická hudba, a také jedinečný nástroj, na který sám hraje.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz