Girish


Girish

„Potřebujeme zpívat. Je to naše nezadatelné právo,“ říká hudebník a učitel umění manter Girish.

 

Multiinstrumentalista, učitel hudby a skladatel, eklektik s kořeny v jazzu, world music a posvátné hudbě. Dokáže rozeznít celou řadu nástrojů: perkuse, bicí, kytary, harmonium i hlas – nejen ten svůj. Rytmus považuje za nedílnou součást každého životního procesu, za základní lidskou potřebu. V posledních dvanácti letech se věnuje vlastní tvorbě a na festivalech či v jógových studiích po celém světě vede semináře zpívání posvátných sanskrtských manter.

Jako teenager experimentoval s popovou, rockovou, jazzovou i orchestrální hudbou. Na vysoké škole, kde hrál s jazzovými kapelami, začal hudbu poprvé vnímat jako posvátné umění. Studium filosofie ho pak inspirovalo ke zkoumání duchovního světa prostřednictvím kundalini jógy, meditace a východních písem. Když dokončil školu, byl Girish už tak hluboko ponořen v duchovních praktikách, že se rozhodl přestěhovat do ášramu, duchovního centra v národním parku Smoky Mountains v Tennessee. Tam se začala další kapitola jeho úžasné cesty – zdánlivá objížďka, která ale jeho hudební umění rozvinula. V ášramu žil pět let, hudby se na čas vzdal, denně ale trávil několik hodin zpěvem manter a studoval Sanskrt, aby pochopil hlubší významy těchto starodávných zpěvů. Svému učiteli nakonec pomohl přeložit desítky hymnů. 
K hudbě se Girish vrátil skrze hru na tabla. Odcestoval do New Yorku, aby se naučil indickému umění bubnování v Siddha Yoga Ashram. Pochopil, že jeho vrozená vášeň pro hudbu není v rozporu s duchovním způsobem života – naopak – že je cestou k němu. V roce 2000 se přesunul do Los Angeles, do amerického epicentra world music a posvátného zpěvu. Doprovázel řadu muzikantů i učitelů jógy, podílel se na více než stovce alb world music, spolupracoval s producenty světového renomé. Na svém kontě má 6 vlastních desek, které sklidily uznání hudebních kritiků, a také knihu s názvem Music and Mantras, která je pokračováním jeho poslání: sdílet se světem umění meditace skrze hudbu a mantry. Girish nepřestává objevovat a rozšiřovat hudební hranice, nepřestává nabádat své fanoušky, aby se otevřeli hudbě a zpěvu bez ohledu na to, jak je vnímá okolí.

Personal Stage

Zpěv je nadpřirozená moc a úžasný léčitel

Meltingpot vám přináší nahlédnutí do světa eklektického umělce jménem Girish, který má kořeny nejen v jazzu, ale také v posvátné hudbě a world music. Bubnovat se učil od největších mistrů jako Babaji, Jagadish nebo Swapan Chaudhuri. Svět manter prozkoumal do hloubky při pobytu v ášramu, kde strávil 5 let. Pak vystupoval a nahrával s velkými jmény žánru „yoga music“, mezi kterými nechyběli Krishna Das, Wah!, Dave Stringer, Donna De Lory, Thomas Barquee, Snatam Kaur, Shanti Shanti, Steve Ross, Swaha a Rasa. Jak se Girish dívá na dnešní svět, na svou blízkou i globální rodinu? Jak vnímá svou životní roli? Tereza Ghose se v tomto rozhovoru ptá mimo jiné na sílu mantry a co to vůbec pro Girishe mantra je. Může nám mantrování pomoci v něčem praktickém, kromě toho, že nás uklidní? Girishova odpověď zní jasně: „Ano, mantrování pomáhá na fyzické, psychické, emoční i energetické úrovni.“ Teorie je velmi zajímavá, ale nic nepředčí vlastní zkušenost. Proto pro vás Tereza a Girish připravili také speciální workshop o mantrách – kde jinde než na platformě Meltingpot.

Personal Stage

Uvolni a užij si svůj hlas

Meltingpot vám přináší jedinečný prožitkový workshop, ve kterém vás Girish provede otevíráním vašeho vlastního hlasu. V této ochutnávce si můžete vyzkoušet utvořit svůj vlastní posvátný tón, zazpívat si mantru a uvolnit se do rezonance zvuku uvnitř i okolo sebe. Nalaďte se do pradávné i současné léčivé melodie. Uvolněte svůj dech.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz