Jakub Kalenský

Jakub
Kalenský

Když studoval filozofii a ruský jazyk a literaturu, ještě asi netušil, že „literatura“, které se bude v praxi věnovat, budou především ruské dezinformační kampaně.

 

Ne všechno, co se dočteme v tisku, je pravda. Novinář a analytik Jakub Kalenský jako jeden z mála ví, jak obtížné je někdy odlišit záměrně podsunutou lež od pravdivé informace. Pracuje jako analytik Laboratoře pro digitálně forenzní výzkum (DFR Lab) v rámci think-tanku Atlantic Council. Pomáhá zvyšovat informovanost veřejnosti o kremelských dezinformačních kampaních prostřednictvím článků, zpráv, rozhovorů, veřejných projevů a briefingů pro vládní úředníky a novináře z celé Evropy. 

V letech 2015 až 2018 Jakub pracoval pro Evropskou unii jako vedoucí týmu East StratCom pro boj proti dezinformacím, předtím působil jako politický korespondent v tisku, online médiích a v českém televizním zpravodajství (Česká televize, TV Nova, Lidové noviny, Hospodářské noviny). Za svou práci obdržel v roce 2011 Novinářskou křepelku pro novináře do 33 let za novinářskou odvahu.

sociální sítě

Global Stage

Ruské dezinformační války

Zatímco dezinformace se definuje jako záměrné šíření lživých informací, dezinformační kampaň už je bezpečnostními složkami považována za prostředek informační války, vedené většinou státními aktéry. A mezi nimi se nejčastěji skloňuje Ruská Federace. O jak závažnou hrozbu v České republice i ve světě jde a proč, vysvětlí v rozhovoru s Tomášem Etzlerem odborník na dezinformační kampaně, analytik think tanku Atlantic Council, Jakub Kalenský.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz