Jakub Szántó

Jakub
Szántó

Dostávat stejné množství nenávistných emailů od každé ze znepřátelených stran je ukazatelem dobře odvedené novinářské práce.

 

Televizní reportáži se věnuje přes 20 let, pět let strávil na Blízkém východě jako zpravodaj České televize. Na zpravodajský post ho tehdy doprovázela celá rodina, proto se jim atmosféra Tel Avivu a okolí vryla hluboko pod kůži. Byl to na pár let domov, byť zdaleka ne tak bezpečný, jak bychom od domova očekávali.

Jakub studoval na Univerzitě Karlově a Středoevropské univerzitě v Budapešti. Na UK ukončil svá studia doktorátem z moderních dějin, což mu umožnilo vnímat nejen válečné konflikty v širších souvislostech. Jako reportér pokrýval řadu mezinárodních krizí, jako byla např. druhá palestinská intifáda a izraelsko-palestinské konflikty posledních dvou dekád, otřesy arabského jara, rusko-čečenskou a rusko-gruzínskou válku nebo konflikty v Sýrii a Iráku. Je držitelem Novinářské ceny 2014 a Peroutkovy ceny 2017. Napsal také dvě knihy: sebraná svědectví nejen z válečných front pod názvem Za oponou války, a loni vydanou knihu Z Izrastiny s láskou, kde ze vzpomínek skládá obraz své hluboké náklonnosti k Palestincům i Izraelcům, jejich kultuře a krásné zemi.

Global Stage

Průvodce dějinami

Izrael a Palestinu sužuje letitý konflikt a řešení je zatím v nedohlednu. Komu fandí Češi? Davidu či Goliášovi? Je možné vidět celou věc i z jiné než válečné perspektivy? Slovo Izrastina vystihuje problematický region tak, jak ho vidí reportér a zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó po pěti letech strávených na Blízkém Východě – se vším, co jej rozděluje i spojuje, se všemi jeho krásami i jizvami. Jakubova druhá kniha Z Izrastiny s láskou je veskrze osobní výpovědí o jeho hlubokém vztahu k tamní krajině, kultuře i obyvatelům. Stejně osobní jako jeho vztah k židovství, vzpomínky na dědu nebo celý rozhovor s Petrem Vizinou.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz