Jakub Szántó

Jakub
Szántó

Dostávat stejné množství nenávistných emailů od každé ze znepřátelených stran je ukazatelem dobře odvedené novinářské práce.

 

Televizní reportáži se věnuje přes 20 let, pět let strávil na Blízkém východě jako zpravodaj České televize. Na zpravodajský post ho tehdy doprovázela celá rodina, proto se jim atmosféra Tel Avivu a okolí vryla hluboko pod kůži. Byl to na pár let domov, byť zdaleka ne tak bezpečný, jak bychom od domova očekávali.

Jakub studoval na Univerzitě Karlově a Středoevropské univerzitě v Budapešti. Na UK ukončil svá studia doktorátem z moderních dějin, což mu umožnilo vnímat nejen válečné konflikty v širších souvislostech. Jako reportér pokrýval řadu mezinárodních krizí, jako byla např. druhá palestinská intifáda a izraelsko-palestinské konflikty posledních dvou dekád, otřesy arabského jara, rusko-čečenskou a rusko-gruzínskou válku nebo konflikty v Sýrii a Iráku. Je držitelem Novinářské ceny 2014 a Peroutkovy ceny 2017. Napsal také dvě knihy: sebraná svědectví nejen z válečných front pod názvem Za oponou války, a loni vydanou knihu Z Izrastiny s láskou, kde ze vzpomínek skládá obraz své hluboké náklonnosti k Palestincům i Izraelcům, jejich kultuře a krásné zemi.

© 2021 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz