Jan Novák

Jan
Novák

Přestože vyrůstal v Čechách, píše anglicky a do češtiny po sobě nepřekládá. Druhý pár očí podle něj jeho knihám prospívá.

 

Patří k mladší generaci autorů, jejichž kariéra se už od počátku formovala v emigraci, konkrétně ve Spojených státech, kam s rodiči odjel v roce 1969. Spisovatel, filmový scénárista a dramatik Jan Novák přesto zůstává v dlouhodobém kontaktu s českou kulturní scénou. 
Studoval na Shimer College v Illinois a na univerzitě v Chicagu, kde stále žije. Vystřídal řadu různých zaměstnání a průběžně se věnoval psaní. Nejprve publikoval poezii v časopisech, knižně pak debutoval česky psaným souborem povídek Striptease Chicago, které vyšly v nakladatelství ’68 Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Od té doby píše anglicky.
Z jeho próz patří k nejznámějším beletristické zpracování kontroverzního příběhu bratří Mašínů s názvem Zatím dobrý, za něž získal cenu Magnesia Litera, romány Děda nebo Aljaška.
Za knihu Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci o svém ročním českém pobytu s rodinou na začátku devadesátých let získal Carl Sandburg Award za literaturu faktu.
Jako scénárista spolupracoval mimo jiné s režiséry Milošem Formanem, Ivanem Passerem, Jurajem Jakubiskem či Davidem Ondříčkem. Dobře se znal také s Václavem Havlem, o němž natočil dva dokumenty.
 

Global Stage

Milan Kundera dvakrát jinak

V minulém roce se objevily na českých knižních pultech hned dvě biografie zabývající se životem a dílem významného a také značně kontroverzního česko-francouzského prozaika a esejisty Milana Kundery. Autorem životopisů jsou francouzský novinář Jean-Dominique Brierre a česko-americký spisovatel Jan Novák. Rozhovory s nimi osvětlují, proč se do biografií pustili a odkud se jim dařilo získávat informace o spisovateli, který je mimořádně opatrný na své soukromí a neposkytuje rozhovory. Dozvíme se, jestli biografy při nelehké práci něco překvapilo, co se dověděli také sami o sobě a jaké místo zaujímá Kunderova biografie v kontextu jejich dalšího psaní.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz