Jane Goodall

Jane
Goodall

Živoucí legenda v oblasti práv zvířat a životního prostředí je nositelkou řady mezinárodních ocenění. Tím nejcennějším je ale každý úspěšný krok ke zlepšení života zvířat.

 

Na začátku její životní pouti byla hračka šimpanze, kterou dostala jako malá holka. Když trochu vyrostla, vydala se do Afriky, aby poznala nejbližší žijící příbuzné člověka v jejich přirozeném prostředí. Tam se jí láska ke zvířatům a přírodě se stala povoláním a posláním. 

Dnes už legendární britská antropoložka a primátoložka Jane Goodall více než 60 let aktivně přispívá k výzkumu primátů, zejména šimpanzů. Věnuje se také změně podmínek chovu zvířat a řešení dalších zásadních témat spojených s ochranou životního prostředí na nadnárodní úrovni. Díky své dlouholeté práci poukázala na naléhavou potřebu chránit šimpanze před vyhynutím, zároveň předefinovala ochranu druhů tak, že bere v potaz potřeby místního obyvatelstva a životního prostředí. Jane je stále velmi vitální, cestuje po světě, upozorňuje na hrozby pro šimpanzí, ale i lidskou populaci, a snaží se přimět každého z nás, abychom zvážili svůj přístup k životnímu prostředí ve jménu všech živých tvorů i planety, kterou společně obýváme.

Jane je také vegetariánka, což doporučuje i ostatním, a to z etických, environmentálních i zdravotních důvodů. V roce 1977 založila The Jane Goodall Institute (JGI), globální organizaci pro ochranu přírody a životního prostředí, která působí ve více než pětadvaceti zemích po celém světě. Zapojila se také do mnoha dalších mezinárodních organizací a iniciativ a získala celou řadu ocenění.

Global Stage

Příroda v krizi

Jsme součástí životního prostředí a přesto ho nerespektujeme a škodíme mu. Narušujeme schopnosti této planety zachovat naší lidskou rasu naživu. Jsme doslova blízko okamžiku, odkud není cesty zpět. Může se ještě planeta a příroda ozdravit, když jí k tomu dáme příležitost?

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz