Josef Formánek

Josef
Formánek

Poznal démony celého světa i vlastní duše. O některých z nich teď píše.

 

Spisovatel, reportér a vášnivý cestovatel. Autor sedmi knih, které spojují stejné otázky po smyslu života, významu smrti a laskavosti. Procestoval více než 40 zemí světa, v roce 1992 založil spolu s Miroslavem Urbánkem geografický magazín Koktejl. Josef dokáže poutavě hovořit o svých cestách vnitřních i vnějších – k pralesním šamanům, do vlastního nitra v protialkoholní léčebně či o jedné noci, kdy se stal hluboce věřícím.

V roce 2005 se po ničivé tsunami v jihovýchodní Asii účastnil humanitární mise Českého červeného kříže v zasažených oblastech Acehu a na Siberutu. Právě na malý indonéský ostrov Siberut se Josef na svých cestách opakovaně vrací. Učaroval mu tropickým deštným pralesem, přírodními lidmi kmene Mentawai a místními šamanskými léčiteli. Josef jej považuje za svůj druhý domov a měl sen – jednou do něj vzít svou nejstarší dceru, aby ji zasvětil do moudrosti přírodních národů. Podařilo se mu ho splnit. Společně navštívili siberutský prales už dvakrát...

Dnes se Josef věnuje pouze spisovatelské činnosti. Debutoval v roce 2003 románem Prsatý muž a zloděj příběhů, který vyšel už ve 14 vydáních a prodalo se ho přes sto tisíc výtisků. V roce 2018 natočil režisér Dan Svátek celovečerní film Úsměvy smutných mužů podle jeho stejnojmenné autobiografické knihy o boji s démonem alkoholu.

sociální sítě

Personal Stage

Nejsem bratr Boha

Vyprávění o alkoholické anabázi a vyrovnání se s ní. Vzpomínky na cestování po více než třiceti zemích světa a na pobyt na ostrově Siberut, kde donedávna žili kanibalové, který spisovatel úspěšných knih považuje za svůj druhý domov a kde odmítl stát se šamanem.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz