Laurent Binet

Laurent
Binet

Když znáte historii opravdu dobře, můžete si dovolit postavit ji na hlavu. Přesně tak to udělal Laurent Binet ve svém nejnovějším románu.

 

Laurent Binet je rodilý Pařížan, spisovatel a bývalý učitel. Vystudoval literaturu, čtyři roky hrál a zpíval s rockovou kapelou Stalingrad a pak se věnoval kariéře ve školství. Vyučoval mimo jiné francouzštinu na vojenské akademii v Košicích. Když se začal věnovat autorskému psaní, nemohl se jako syn historika vyhnout historickým tématům. Do širokého čtenářského povědomí se zapsal v roce 2010, když vyšel jeho román HHhH, následně oceněný Goncourtovou cenou za nejlepší románovou prvotinu. Osobitý pohled na pozadí atentátu na Reinharda Heydricha si získal velkou čtenářskou přízeň a byl zpracován i ve filmu. V roce 2015 se čtenáři dočkali dalšího románu, brilantní a zábavné sémiologicko-konspirační hříčky Sedmá funkce jazyka, za nějž autor obdržel několik literárních cen. Jeho nejnovější román Civilizace je velkolepým vyprávěním alternativních, lépe řečeno opačných dějin, kde vůdce Incké říše Atahualpa dobývá Evropu. Román získal v roce 2019 významné ocenění Prix de l’Académie française. Laurent je také autorem několika faktografických publikací.
 

Global Stage

Co by bylo kdyby...

Francouzský spisovatel Laurent Binet hovoří především o svém nejnovějším románu Civilizace, který je zjednodušeně řečeno provokativním, ale zároveň velmi zábavným pokusem o vytvoření alternativních dějin evropského kontinentu. Binet popisuje, jak kombinoval fakta s fikcí, vypráví o způsobu svého psaní a zajímavé práci v terénu. V rozhovoru zazní, co spojuje tuto knihu s jeho staršími texty, obzvlášť románem HHhH, jehož tématem je protifašistická operace Anthropoid, která se uskutečnila za druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava. Binet mluví taktéž o svém vztahu k České a Slovenské republice a zmiňuje i důvody, proč se zabývá překladem české poezie do francouzštiny.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz