Martyna Bunda

Martyna
Bunda

Ještě před pár lety ji u nás znal jen málokdo. Dnes je talentovaná polská spisovatelka oblíbenou průvodkyní českého čtenáře na cestě časem.

 

Publicistka a spisovatelka Martyna Bunda nejprve studovala hru na kytaru, poté se rozhodla pro politologii na Varšavské univerzitě a praxe ji dovedla k novinařině, kde se projevil a rozvinul její talent pro psaní. Martyna je dlouhodobou reportérkou polského týdeníku Polityka, kde v letech 2012–2018 zastávala funkci šéfredaktorky krajského oddělení. Schopnost vidět události z širší perspektivy a zasadit je do historického kontextu jí umožnila vystoupit z řady. Za své reportážní texty byla dvakrát nominována na cenu Grand Press.

Její knižní prvotina Bezcitnost, která vykreslila drsnou realitu ženského světa v nelehké (po)válečné době, získala v roce 2018 literární cenu Gryfia a byla nominována na nejprestižnější polské literární ocenění NIKE a cenu Gdynia. Druhý román Modrá kočka, čerstvě vydaný v českém překladu, bude zřejmě – jak se zdá z reakcí čtenářů – neméně úspěšný.

Personal Stage

Kouzlo polských příběhů

V čem tkví tajemství úspěchu polské reportáže? Roky strávené psaním reportáží zúročila spisovatelka Martyna Bunda ve svých oceňovaných románech, jimiž mimo jiné vzdává hold rodnému kašubskému kraji. Kraji s vlastní historií i jazykem. Věří Martyna v budoucnost kašubštiny? Čemu věří jako žena, máma, spisovatelka? Proč strávila měsíc v klášteře a jak se jí žije v současném Polsku?

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz