Michael Rozsypal

Michael
Rozsypal

Pracuje jako moderátor na stanici Český rozhlas Plus, kde vysílají jen mluvené slovo, žádnou hudbu ani reklamy a věnují se hlavně politice, byznysu, společnosti a vědě. Do rádia přišel už při škole a pořád jej fascinuje. Říká, že ho baví adrenalin, možnost být při aktuálním dění, spolupracovat se skvělými kolegy a zpovídat zajímavé respondenty.

Global Stage

Český mýtus

Politická korektnost není nic jiného než obyčejná lidská slušnost. „Do budoucna putujeme s bagáží minulosti, a to nás velmi ovlivňuje,“ tvrdí historik a spisovatel žijící od 70. let ve Spojených státech. Honorární konzul České republiky v Bostonu a profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University mluví také o vyrovnávání se s historií a odbourávání falešných mýtů, které si každý národ vytváří, aby své špatné chování zametl pod koberec. Zmiňuje český mýtus o zradě Západu vedoucí k přimknutí se k sovětskému komunismu a takřka neporazitelný zůstává pro Igora Lukeše mýtus o koncepci českého národa coby etnického klanu, který mezi sebe nikoho nepustí, což pro něho může být ve 21. století nesmírně destruktivní. Souboj o budoucnost a nutnost změn podle historika proto bude v českém prostředí velmi bolestivý.

Global Stage

Co o nás řekl Covid?

Jestliže epidemie covidu v České republice postavila už existující problémy do nového světla, pak to bylo jasně viditelné například ve školství, v distanční výuce. Úroveň vzdělání u nás stále hodně závisí na sociálním postavení rodiny, do níž se narodíme. Může covid nastartovat změnu v českém vzdělávacím systému? Kolik českých domácností se pohybuje na hranici chudoby? Proč populisté tak rádi vytvářejí vzor „běžného občana“ a proč se bojíme těch, kteří vybočují? Sociolog Daniel Prokop, zakladatel společnosti PAQ Research a autor knihy Slepé skvrny naznačuje, jakým výzvám bude česká společnost čelit v následujících dekádách a proč je sociologie tolik dynamická.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz