Mirosław Jasiński

Mirosław
Jasiński

Někdejší disident s kontakty na československý underground byl jedním z hlavních aktérů předlistopadových kulturních akcí.

 

Polský scenárista, režisér a diplomat Mirosław Jasiński má své významné místo nejen na polské, ale také na české, resp. československé kulturní a veřejné scéně. V roce 1980 spoluzaložil Asociaci nezávislých studentů na univerzitě ve Vratislavi. Po uvalení stanného práva se ukryl a patřil k iniciátorům hnutí polsko-československé solidarity. Byl v kontaktu se signatáři Charty 77, stál také za organizováním přeshraniční výměny samizdatové literatury.

Po pádu komunistického režimu se stal náměstkem polského velvyslance v Praze, poté působil i jako vojvoda Vratislavi, kde se zasloužil o kulturní rozmach města. Později řídil tamní městskou galerii. Přednášel na Vratislavské technické univerzitě, psal také scénáře a režíroval filmy a dokumentární seriály. Mezi lety 2001 až 2007 působil jako ředitel Polského institutu v Praze. V roce 2020 mu byl udělen Kříž svobody a solidarity.

Global Stage

Festival, který předznamenal sametovou revoluci

Dva týdny před sametovou revolucí se v polské Vratislavi konal Festival nezávislé československé kultury. Na něm se měli možnost setkat českoslovenští disidenti, aniž by měli za zády veřejnou bezpečnost. Jak festival probíhal a jaký měl význam pro středoevropský prostor, vypráví jeden z jeho spoluorganizátorů.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz