Natálie Raclavská

Natálie
Raclavská

Filoložka, zaměřená na polskou a ruskou filologii, překladatelka, lektorka češtiny pro cizince ve Vratislavi (Polsko). Ve své literární tvorbě se věnuje dějinám a kultuře Dolního Slezska. Pro Národní divadlo moravskoslezské přeložila společně s Januszem Klimszou divadelní hru Piotra Rowického: Češky krásné, Češky mé! 

Global Stage

Bezdomovectví jako extrémní zkušenost

Lidé raději pomáhají pejskům a kočičkám bez domova než lidem ve stejné situaci. Bezdomovectví, které je spojeno se špínou a nouzí, nás děsí, konfrontuje nás s něčím nepříjemným. Jak pomoci lidem s extrémně složitými osudy, kteří ne vždy za pomoc poděkují?

Global Stage

Festival, který předznamenal sametovou revoluci

Dva týdny před sametovou revolucí se v polské Vratislavi konal Festival nezávislé československé kultury. Na něm se měli možnost setkat českoslovenští disidenti, aniž by měli za zády veřejnou bezpečnost. Jak festival probíhal a jaký měl význam pro středoevropský prostor, vypráví jeden z jeho spoluorganizátorů.

Global Stage

Polsko a příběhy 2. světové války

Čím byla druhá světová válka pro Polsko? Rozhovor s historikem Grzegorzem Berendtem, ředitelem Muzea druhé světové války v Gdaňsku. Druhá světová válka změnila národnostní složení Polska. Jak se žilo v Polsku před a po válce? Jaké mechanizmy fungují v situaci ohrožení života?

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz