Orhan Pamuk

Orhan
Pamuk

Jeho popularita u čtenářů po celém světě, včetně těch českých, vůbec není náhodná. Je tomu právě 15 let, co turecký spisovatel obdržel Nobelovu cenu za literaturu. 

 

Jako je Istanbul rozkročen mezi Evropou a Asií, objevuje se střet západních a východních hodnot v díle nejznámějšího současného tureckého spisovatele Orhana Pamuka. Bývá řazen mezi postmodernisty, své spletité příběhy rozehrává na mnoha úrovních a postavy nechává putovat a hledat v půvabných a trochu podivných, melancholických světech. 

 

Až do svých 22 let, jak píše ve své autobiografické knize Istanbul, se věnoval převážně malbě a snil o umělecké kariéře. Studoval architekturu na Istanbulské technické univerzitě, ale nevydržel u ní a nakonec absolvoval v oboru žurnalistiky. Jako novinář však nikdy nepracoval. Ve věku 23 let se rozhodl stát se romanopiscem, zavřel se ve svém bytě a začal psát. Debutoval v roce 1982. Mezinárodní ohlas mu jako první vynesl román Bílá pevnost, který vycházel od roku 1990 v překladech do různých světových jazyků. Poté odjel do Ameriky, kde v letech 1985 až 1988 přednášel na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Právě tam vznikla velká část jeho světoznámého románu Černá kniha. V roce 1991 se Orhanovi narodila dcera, která dostala jméno Rüya (v turečtině „Sen“) podle hlavní hrdinky Černé knihy.

Dosud napsal 12 románů a přibližně stejný počet faktografických děl. Mezi českými čtenáři patří k těm nejznámějším Jmenuji se Červená, Sníh nebo Muzeum nevinnosti. Současně s poslední jmenovanou knihou založil Orhan v Istanbulu skutečné Muzeum nevinnosti s expozicí každodenních předmětů s nějakým vztahem k příběhu, které získalo v roce 2014 prestižní cenu Evropské muzeum roku.

Orhan Pamuk je nositelem celé řady literárních ocenění a prestižních vyznamenání. Jako první Turek získal v roce 2006 Nobelovu cenu za literaturu.
 

Personal Stage

Oranžové město

Psaní nového románu o pandemii moru mu trvalo pět let. Jak se to téma zpočátku zdálo dnešní realitě vzdálené… S potěšením vám přinášíme rozhovor se světově uznávaným tureckým spisovatelem Orhanem Pamukem, nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Když se ho zeptáte na Istanbul, řekne vám, že nejlepší obraz získáte z jeho románů. Momentálně pobývá v New Yorku, kde přednáší na Kolumbijské univerzitě. Jak vnímá atmosféru v obou velkoměstech během pandemie? V rozhovoru s Petrem Vizinou kritizuje autoritářský režim v Turecku, zároveň ale obdivuje krásy oranžového města a vzpomíná na babičku, jejíž životní styl představoval elegantní souznění východu a západu – stejně jako jeho romány.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz