Petr Vizina

Petr
Vizina

Petr Vizina je novinář a hudebník, vystudoval teologii, dnes působí na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Rozhovory, glosy a komentáře publikuje na serveru Aktuálně.cz a v Českém rozhlasu. Sedm let vedl redakci kultury ve zpravodajství České televize. Je nositelem Ceny Josefa Dobrovského, vydal například knihu rozhovorů s českými výtvarníky Stará garda (2016) nebo vzpomínky Lydie Tischlerové Se žlutou hvězdou v prázdném kupé (2021) a společně se spisovatelem Janem Němcem knihu rozhovorů o současné spiritualitě Znamení neznámého (2021).
 

Global Stage

Průvodce dějinami

Izrael a Palestinu sužuje letitý konflikt a řešení je zatím v nedohlednu. Komu fandí Češi? Davidu či Goliášovi? Je možné vidět celou věc i z jiné než válečné perspektivy? Slovo Izrastina vystihuje problematický region tak, jak ho vidí reportér a zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó po pěti letech strávených na Blízkém Východě – se vším, co jej rozděluje i spojuje, se všemi jeho krásami i jizvami. Jakubova druhá kniha Z Izrastiny s láskou je veskrze osobní výpovědí o jeho hlubokém vztahu k tamní krajině, kultuře i obyvatelům. Stejně osobní jako jeho vztah k židovství, vzpomínky na dědu nebo celý rozhovor s Petrem Vizinou.

Global Stage

Zásadní věci nejsou vidět

Většina lidí vlastně neví, co jsou peníze. Nástroj zla, základní pilíř dnešní společnosti, nebo snad obojí? O světě rozhodují částky, které nikdy nikdo neviděl. Podobně je to s dalšími neviditelnými věcmi, které zcela zásadním způsobem určují náš život – právo, demokracie, vztahy či informace. Co se stane, až i my přestaneme existovat fyzicky a naše digitální duše opustí tuto planetu? Budeme konečně spokojení?

Personal Stage

Nejsem bratr Boha

Vyprávění o alkoholické anabázi a vyrovnání se s ní. Vzpomínky na cestování po více než třiceti zemích světa a na pobyt na ostrově Siberut, kde donedávna žili kanibalové, který spisovatel úspěšných knih považuje za svůj druhý domov a kde odmítl stát se šamanem.

Personal Stage

Srdce ve středu Evropy

Spisovatelka, překladatelka a držitelka ocenění Magnesia Litera v novém románu Srdce Evropy sice předkládá fiktivní dialog současné mladé ženy a moravské venkovanky žijící ve Vídni za císáře pána, nicméně vychází z pozoruhodných pamětí své prababičky, která ji přivedla k hledání míst, kde všude se může nacházet srdce.

Global Stage

V utajení za předsudky

Měli ho za blázna, když odmítl předem vydlážděnou cestu a vydal se na vlastní pěst do (Nového) světa hledat vlastní hodnoty. Novinář, spisovatel a dramatik Tuvia Tenenbom jezdí po světě a mluví s lidmi. Také píše a píše dobře, mimo jiné proto, že dobře naslouchá a nesoudí. V rozhovoru s Petrem Vizinou vysvětluje, proč pracuje pod smyšlenou identitou a jak znamenitý je židovský humor.

Personal Stage

Tajemství manželství

Manželský a vztahový poradce upřímně a vtipně o hlavním důvodu, proč se rozpadají manželství nejen v USA a jak pěstovat zdravé partnerské vztahy.

Personal Stage

Oranžové město

Psaní nového románu o pandemii moru mu trvalo pět let. Jak se to téma zpočátku zdálo dnešní realitě vzdálené… S potěšením vám přinášíme rozhovor se světově uznávaným tureckým spisovatelem Orhanem Pamukem, nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Když se ho zeptáte na Istanbul, řekne vám, že nejlepší obraz získáte z jeho románů. Momentálně pobývá v New Yorku, kde přednáší na Kolumbijské univerzitě. Jak vnímá atmosféru v obou velkoměstech během pandemie? V rozhovoru s Petrem Vizinou kritizuje autoritářský režim v Turecku, zároveň ale obdivuje krásy oranžového města a vzpomíná na babičku, jejíž životní styl představoval elegantní souznění východu a západu – stejně jako jeho romány.

Global Stage

Beatníci a klasikové

V čem jsou William S. Borroughs nebo Jack Kerouac nadčasoví a v čem jsou inspirací překladateli, který je představil českým čtenářům? Překladatel a publicista Josef Rauvolf v rozhovoru vzpomíná na svá první setkání s jedinečnými osobnostmi americké beatnické literární scény a jejich texty. Svému kolegovi Petru Vizinovi prozradí, co právě čte, jak se udržuje v duševní kondici a co si myslí o současné české hudební publicistice.

Personal Stage

Drzá líná neschopná

S českou překladatelkou, výtvarnicí a spisovatelkou o tom, proč napsat autobiograficky laděnou knihu a co všechno nám přinášejí vzpomínky na mládí a dospívání v 80. letech minulého století.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz