Šárka Zelinská

Šárka
Zelinská

Šárka je absolventka bohemistiky FF OU a anglistiky FPF SLU. Má za sebou rozsáhlou praxi v médiích (nejdéle ČRo, ale taktéž ČT a tištěná média), pravidelně spolupracuje s nakladatelstvími (Host atd.) a odbornými časopisy (Prostor Zlín). Pracuje jako pedagog, vyučuje především praktický anglický jazyk a překlad, český jazyk a literaturu.
 

Global Stage

Co by bylo kdyby...

Francouzský spisovatel Laurent Binet hovoří především o svém nejnovějším románu Civilizace, který je zjednodušeně řečeno provokativním, ale zároveň velmi zábavným pokusem o vytvoření alternativních dějin evropského kontinentu. Binet popisuje, jak kombinoval fakta s fikcí, vypráví o způsobu svého psaní a zajímavé práci v terénu. V rozhovoru zazní, co spojuje tuto knihu s jeho staršími texty, obzvlášť románem HHhH, jehož tématem je protifašistická operace Anthropoid, která se uskutečnila za druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava. Binet mluví taktéž o svém vztahu k České a Slovenské republice a zmiňuje i důvody, proč se zabývá překladem české poezie do francouzštiny.

Global Stage

Milan Kundera dvakrát jinak

V minulém roce se objevily na českých knižních pultech hned dvě biografie zabývající se životem a dílem významného a také značně kontroverzního česko-francouzského prozaika a esejisty Milana Kundery. Autorem životopisů jsou francouzský novinář Jean-Dominique Brierre a česko-americký spisovatel Jan Novák. Rozhovory s nimi osvětlují, proč se do biografií pustili a odkud se jim dařilo získávat informace o spisovateli, který je mimořádně opatrný na své soukromí a neposkytuje rozhovory. Dozvíme se, jestli biografy při nelehké práci něco překvapilo, co se dověděli také sami o sobě a jaké místo zaujímá Kunderova biografie v kontextu jejich dalšího psaní.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz