Tereza Ghose

Tereza
Ghose

Publicistka, hudebnice, pohybově-hlasová lektorka, autorka podcastů Studio Sebevyjádření a Hlubinná relaxace. Tereza je autorkou knihy Jako pták ses narodila a audioknihy Příběh o Taité.
Vystudovala magisterské studium religionistiky se zaměřením na mytologii, rituály a náboženské zvyky různých kultur. Provází metodou hlubinné imaginace, nazvané Personal Totem Pole Process®, ve které se po třech letech intenzivního výcviku stala certifikovanou lektorkou. Hlubinnou imaginaci propojuje se zvukem, hlasem, rytmem a pohybem. 

Personal Stage

Když vás zavolá vlastní pramen

Meltingpot vás vítá u rozhovoru nejenom o filozofii s Prof. PhDr. Annou Hogenovou, CSc. Dozvíte se její pohled například na to, co nám přináší život se zvířaty. Jak vzpomíná na své dětství? Může člověk plánovat studium filozofie, nebo se spíše tato zvláštní životní cesta prostě přihodí? Lze v dnešní hektické a hlučné době najít, uslyšet svou vlastní pravdu? Čím je to podmíněno? Jak poznáme, že nasloucháme sami sobě? Je tato doba svobodná? Sdílení s tak zajímavým člověkem přináší chuť pokládat si stále více otázek, což je vlastně podstatou filozofie samotné. Vstupte s Terezou Ghose do světa provokujícího k zamyšlení se nad základními otázkami lidského bytí. Prozradíme vám také to, že pro vás s paní Hogenovou připravujeme seriál, ve kterém se společně dotkneme ještě větší hloubky.

Personal Stage

Život postaru - Ruku Samay

Meltingpot vám přináší úvodní díl seriálu Život postaru – v kičuánštině Ruku Samay. Tak se také jmenuje komunita, ze které pochází Agustin Allpa Grefa, pokračovatel rodové linie léčitelů kmene Kičua z Ekvádoru. Pokud jste slyšeli podcast Studio Sebevyjádření Terezy Ghose, ve kterém byl nedávno hostem, také jste nemohli odolat jeho vypravěčským schopnostem? Jeho příběh nás nadchl, a proto jsme s ním pro vás připravili celý seriál, ve kterém se ponoříme ještě hlouběji do světa kmene Kičua. Téma života postaru je velmi aktuální, obzvláště v dnešní přehlcené a zmatené době. Kmen Kičua má velmi specifický přístup ke komunitnímu životu a udržování čistých vztahů uvnitř i vně, ze kterého bychom se všichni mohli přiučit. Jak jinak začít úvodní díl, než velkým příběhem o tom, jak se indián z pralesa zamiloval do české ženy a rozhodl se s ní vzájemně propojit vědění i životní hodnoty? Co vedlo k založení spolku Život postaru a v čem je jeho záměr tak důležitý? Agustin také sdílí své první zážitky v české zemi, doteky cizí kultury i fungování s českou rodinou. Jaké pro něj bylo opustit rodný prales a vydat se do srdce Evropy? Co ho u nás nejvíce překvapilo? Vítáme vás u prvního dílu seriálu o inspiraci, vědomém životě v harmonii a návratu ke kořenům. Čím více se dozvídáme o kořenech našeho průvodce Agustina, tím více můžeme pochopit sílu tradic našich vlastních předků a jejich způsoby spojení s krásnou českou zemí.

Personal Stage

Zůstaňt v rytmu

Zveme vás k rozhovoru s působivým učitelem, terapeutem a certifikovaným lektorem metody Strukturální integrace dle Hellera (Hellerwork Structural Integration) a  Meditace tance pěti rytmů (5 Rhythms Movement Meditation). Erik Iversen zasvětil celý svůj život praktickému zkoumání přirozeného a léčivého pohybu v propojení s primárním rytmem uvnitř nás. Vede workshopy a taneční dílny po celém světě. Tereza Ghose se Erika ptá na to, jakým způsobem se vrátit k vlastní citlivosti a vnímat, jaké to je plně se opět vtělit do svého těla a užívat si v něm vědomou přítomnost. Vnitřní i vnější rytmy jsou velkými tématy tohoto rozhovoru. Může se každý člověk naučit plně se propojit se svým tělem a pohybem? Proč je pro nás tak moc důležité nalézt svou vlastní pohybovou přirozenost? Zaposlouchejte se do tohoto nevšedního povídání celým svým tělem.

Personal Stage

Propoj se s pohybem a tancem

Připravili jsme vám praktickou online ochutnávku propojení se s vaším tělem prostřednictvím spontánního pohybu. Působivý učitel, terapeut a certifikovaný lektor metody Strukturální integrace dle Hellera (Hellerwork Structural Integration) a  Meditace tance pěti rytmů (5 Rhythms Movement Meditation) Erik Iversen vás naladí na váš dech a pomůže zastavit věčně neklidnou mysl. V bezpečí svého domova si budete moci prožít, jak chutná, když se veškerou vnitřní pozorností zaměříte na své tělo v pohybu. Dovolte si plynout.

Personal Stage

Zpěv je nadpřirozená moc a úžasný léčitel

Meltingpot vám přináší nahlédnutí do světa eklektického umělce jménem Girish, který má kořeny nejen v jazzu, ale také v posvátné hudbě a world music. Bubnovat se učil od největších mistrů jako Babaji, Jagadish nebo Swapan Chaudhuri. Svět manter prozkoumal do hloubky při pobytu v ášramu, kde strávil 5 let. Pak vystupoval a nahrával s velkými jmény žánru „yoga music“, mezi kterými nechyběli Krishna Das, Wah!, Dave Stringer, Donna De Lory, Thomas Barquee, Snatam Kaur, Shanti Shanti, Steve Ross, Swaha a Rasa. Jak se Girish dívá na dnešní svět, na svou blízkou i globální rodinu? Jak vnímá svou životní roli? Tereza Ghose se v tomto rozhovoru ptá mimo jiné na sílu mantry a co to vůbec pro Girishe mantra je. Může nám mantrování pomoci v něčem praktickém, kromě toho, že nás uklidní? Girishova odpověď zní jasně: „Ano, mantrování pomáhá na fyzické, psychické, emoční i energetické úrovni.“ Teorie je velmi zajímavá, ale nic nepředčí vlastní zkušenost. Proto pro vás Tereza a Girish připravili také speciální workshop o mantrách – kde jinde než na platformě Meltingpot.

Personal Stage

Síla hravosti a transformace traumatu

Meltingpot vám přináší rozhovor se skvělou psychoterapeutkou, zkušenou lektorkou meditací a učitelkou metody Somatického prožívání Dhyani Marií Kovar. Tereza Ghose ji navštívila v jejím pražském domě, aby si povídaly o její podivuhodné cestě životem. Dhyani měla vždy touhu objevovat, čím nebo kým vlastně je. V 6 letech začala s bratrem experimentovat s prožitky blízkými smrti, na kterých si vytvořila návyk. Nehoda s koněm pak zapříčinila ztrátu paměti, která se naštěstí vrátila. Později odjela Dhyani do Indie, kde strávila 10 let, a z toho 3 roky v komunitě kolem velkého učitele Osha. Jaký pro ni byl život v Puně? Jak prožívala Oshovu smrt a co by mu dnes řekla, kdyby se s ním mohla potkat? Dhyani dokonce vedla v Anglii internátní školu postavenou na oshových principech. Dnes navazuje na všechny své předchozí zkušenosti a provádí workshopy zaměřené na somatické dýchání, somatické prožívání a meditační techniky. Také se můžete zúčastnit otevřených sezení, při kterých Dhyani využívá jakoukoli vhodnou metodu. Zaujalo vás to? Chcete vědět více, nebo si dokonce prožít ochutnávku její práce? V rámci naší konference se můžete těšit na online workshop, který jsme pro vás s Dhyani připravili. Slovy Osha: „Každý nechť nalezne své vlastní světlo.“

Personal Stage

Najděte svůj klid

Zkušená psychoterapeutka, učitelka meditací a metody Somatického prožívání Dhyani Maria Kovar vám přináší rozhovor, který je rozdělen na čtyři části. V první části se dozvíte, jak pracuje váš nervový systém. Druhá část bude více prožitková a Dhyani vás provede speciální meditací. Jde především o váš prožitek, právě proto vás třetí část této cesty zavede do prozkoumání vašeho dechu. V poslední části rozhovoru se s Dhyani ponoříte do jazyka smyslů a ukotvíte se ještě hlouběji ve svém těle. Přejeme vám příjemné i dobrodružné prožitky na cestě vaším vnitřním světem.

Personal Stage

O víně, bohu, lidech a radosti

Meltingpot vám přináší rozmanité formy inspirace. Dnes je odvážný kněz Zbigniew Czendlik zpovídán Terezou Ghose. Zdá se, že moderní doba příliš nepřeje církvím. Ovšem jak sám Zbigniew vnímá roli církve a co je podle něj největší dar od Boha? Lze utéct před hříchy? A měl by se o to člověk vůbec snažit? Máme jinou možnost? Proč jsme vůbec tady? Abychom chodili do práce? Inu, nalili jsme si čistého vína a bavili se o umění vytvořit si tichý a klidný vnitřní prostor v hlučné a hektické době. V této zpovědi faráře se dovíte mnohé, včetně toho, co chce popřát dnešním lidem.

Personal Stage

Uvolni a užij si svůj hlas

Meltingpot vám přináší jedinečný prožitkový workshop, ve kterém vás Girish provede otevíráním vašeho vlastního hlasu. V této ochutnávce si můžete vyzkoušet utvořit svůj vlastní posvátný tón, zazpívat si mantru a uvolnit se do rezonance zvuku uvnitř i okolo sebe. Nalaďte se do pradávné i současné léčivé melodie. Uvolněte svůj dech.

Personal Stage

Harmonie hlasu, těla a času

Už naši předkové věděli, že hudba neslouží jen k tanci a poslechu. Vibrace zvuku mají úžasnou moc tvarovat a přetvářet hmotu, léčit naše tělesná i duševní zranění a dokonce zpětně uvolnit bolestivá traumata, která utrpěly generace před námi. Terapeutka a učitelka léčivých hlasových technik Jill Purce vysvětlí, jaká hudba je vlastně falešná, a nabídne ukázku alikvotního zpěvu. Nastal čas otevřít svůj hlas a prozpívat se ke kořenům.

Personal Stage

Polibek kobry a jiné živelné proměny

Co je skutečně důležité? Hledání odpovědi na zdánlivě jednoduchou otázku se může protáhnout na mnohaleté putování. Pokud jste už odpověď našli, jděte za tím, co je pro vás důležité. Stojí to za to, míní lektorka jógy a osobního rozvoje Barbora Hu, která byla hostem Terezy Ghose. V rozhovoru se pozastavuje nad propojeností mnoha aspektů našeho vnitřního i vnějšího světa a nad krásou zrození člověka i knihy. Letos totiž vydala knihu zaměřenou na ženský aspekt ve spiritualitě, józe a tantře s názvem Polibek kobry, opatřenou magickými ilustracemi Kateřiny Žočkové. Jaký rozměr může do našeho života vnést tantrické učení a zvědomění každého kroku, který učiníme? Jak moc nás ovlivňují přírodní živly a jak je v sobě můžeme rozpohybovat sami?

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 1. díl: Hledání domova

Cesta do hlubin vlastní duše, jakkoli může být trnitá, je jednou z nejdůležitějších, které v životě podnikneme. Pokud chceme žít šťastný a naplněný život, je třeba otevřít se světu a všemu, co se o sobě dovídáme. Filozofii přitom můžeme vnímat jako nástroj, který nám pomůže ve světě nezabloudit a najít cestu k vlastnímu životnímu prameni. Filozofka Anna Hogenová je v novém šestidílném seriálu Meltingpotu průvodkyní všem, kteří se nebojí na chvíli zpomalit a zamyslet se nad otázkami provázejícími veškeré naše snažení, soužení, tápání i poznání. Nad zásadními otázkami života. Některé z mnoha takových otázek klade moderátorka Tereza Ghose. V prvním díle seriálu nebudeme cestovat daleko – ovšem jen zdánlivě. Budeme se vracet domů. Co se vám vybaví, když se řekne domov? Můžeme jej nalézt kdekoli, postupně jej budujeme, nebo si ho stále nosíme s sebou? Co má vztah k domovu společného s poznáním sebe sama?

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 2. díl: Děti a (jejich) svět

Cesta do hlubin vlastní duše, jakkoli může být trnitá, je jednou z nejdůležitějších, které v životě podnikneme. Pokud chceme žít šťastný a naplněný život, je třeba otevřít se světu a všemu, co se o sobě dovídáme. Filozofii přitom můžeme vnímat jako nástroj, který nám pomůže ve světě nezabloudit a najít cestu k vlastnímu životnímu prameni. Filozofka Anna Hogenová je v novém šestidílném seriálu Meltingpotu průvodkyní všem, kteří se nebojí na chvíli zpomalit a zamyslet se nad otázkami provázejícími veškeré naše snažení, soužení, tápání i poznání. Nad zásadními otázkami života. Některé z mnoha takových otázek klade moderátorka Tereza Ghose. Každá fáze našeho života má svou nezastupitelnou roli, své potřeby, své otázky v nikdy nekončícím rozhovoru. Kdy a jak děti pociťují plnost bytí? Mění se jejich svět s dobou a potřebují ještě pohádky? Jak se zkušenosti nabyté v průběhu let přetvářejí v moudrost? Anna Hogenová ve druhém díle pohlíží na nejhlubší potřeby dětské duše, učení, výhry i prohry optikou zkušeností, vzdělání i vzpomínek na vlastní dětská léta.

Personal Stage

Život postaru – Ruku Samay II

Život postaru – v kičuánštině Ruku Samay. Tak se jmenuje komunita, ze které pochází Agustin Allpa Grefa, pokračovatel rodové linie léčitelů kmene Kičua z Ekvádoru. Jeho příběh nás nadchl, a proto jsme s ním pro vás připravili třídílný seriál, ve kterém se ponoříme hluboko do pralesa, do světa kmene Kičua. Tento kmen se vyznačuje velmi specifickým přístupem ke komunitnímu životu a udržování čistých vztahů uvnitř i navenek, z nějž bychom se všichni mohli lecčemus přiučit. Ve druhém díle povídání s Agustinem a jeho ženou Míšou se vydáme k samotným kořenům pralesní moudrosti, a sice do dětství. Jak kičuánské rodiny předávají cenné životní zkušenosti a dovednosti dětem a jak rozpoznávají jejich individuální vlohy? Co má učení společného se světlem? Moderátorka Tereza Ghose se dotkne i ne vždy snadného překonávání vlastních hranic a také spojení člověka s přírodou, o níž obyvatelé pralesa dávno dobře vědí, že je dokonalá taková, jaká je.

Personal Stage

Výhry a výzvy podnikatelky z pláže

Koncept Podnikání z pláže už řada diváků jistě zná. Jeho autorka Stáňa Stiborová se už několik let snaží své know-how předávat dál a inspirovat příznivce svobodného životního stylu, kreativce a podnikavce, kteří touží po změně, aby následovali své sny. Ona sama si svá přání plní a nic neodkládá na „až někdy“. To ale neznamená, že její životní cesta vypadá jako procházka růžovou zahradou. Jak se dá skloubit podnikání, cestování a výchova čtyř dětí? Jaký má Stáňa vztah k dnes tolik skloňované komfortní zóně? O svých vzestupech a pádech si povídala s Terezou Ghose.

Personal Stage

Život postaru – Ruku Samay III

Život postaru – v kičuánštině Ruku Samay. Tak se jmenuje komunita, ze které pochází Agustin Allpa Grefa, pokračovatel rodové linie léčitelů kmene Kičua z Ekvádoru. Jeho příběh nás nadchl, a proto jsme s ním pro vás připravili třídílný seriál, ve kterém se ponoříme hluboko do pralesa, do světa kmene Kičua. Tento kmen se vyznačuje velmi specifickým přístupem ke komunitnímu životu a udržování čistých vztahů uvnitř i navenek, z nějž bychom se všichni mohli lecčemus přiučit. Ve třetím díle našeho pozvolného zasvěcování do pralesní moudrosti vysvětlí Agustin význam živlů utvářejících svět uvnitř i kolem nás. Jak můžeme pracovat s jedinečným živelným mixem, který jsme dostali do vínku? Dozvíme se, proč je pro Kičuánce zásadní věnovat čas poznávání a fyzickému procítění jednotlivých živlů v přírodě a jak mohou různé praktiky jejich přijímání zároveň ukázat správnou cestu k opravdovosti, podstatě člověka. Jakou roli hrají při práci s elementy vztahy k rodičům, prarodičům a sobě samým?

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 3. díl: Svoboda a pravdivost žití

Ve třetím díle pořadu Život z vlastního pramene si jeho autorka Tereza Ghose povídá s filozofkou, fenomenoložkou Annou Hogenovou především o významu slova svoboda v současném světě. Pátráme po tom, co je naše pravda a jak ji v hluku světa vyhmatat. Kdy a jak se ve světě angažovat a co si člověk potřebuje vybudovat uvnitř sebe sama, aby to mohl uskutečnit? Proč je důležité k sobě nechat přicházet smutky a veškeré zdánlivě nežádoucí emoce? Co je nám podsouváno a co skutečně přichází z našeho nitra? Rozjímáme o tématu nastavování vnitřních hranic a o tom, co je nám skutečně vlastní. Společně s Annou Hogenovou se necháváme nést proudem otázek, z nějž vyvstávají další a další naléhavá témata.

Personal Stage

Život z vlastního pramene - 4. díl: Manipulace duše a tvorba hodnot

Vítáme vás u čtvrtého dílu pořadu Život z vlastního pramene, který vytváří Tereza Ghose a klade otázky filozofce Anně Hogenové. Naším hlavním tématem je tentokrát informační věk a informační válka. Dotkneme se toho, čemu člověk věří a jak svou víru tvoří a jak vůbec vzniká vlastní názor. Pohroužíme se do fenomenologického vysvětlení závislosti a manipulace sociálními sítěmi. "Svět se stává technologickou pouští, kde vládne jedna vlna kulturnosti, která se tváří jako samozřejmost,” říká Anna Hogenová. Čím se člověk programuje? Které hodnoty dnešnímu člověku schází? Otevřeme téma výroby hodnot skrze digitální myšlení a zapátráme i po velké otázce etiky – smyslu zla ve světě.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz