Tereza Límanová

Tereza
Límanová

(Nejen) při malování přemýšlí, které z věcí kolem nás zůstanou, a v jaké podobě, až tu nebudeme.

 

Česká autorka a překladatelka Tereza Límanová tíhne k tvorbě odmalička. Umělecká dráha se však pro nadějnou dívku za minulého režimu nezdála být příliš perspektivní, proto se Tereza rozhodla pro jazyky. Vystudovala češtinu, francouzštinu a angličtinu a v současnosti učí jazyky a literaturu v Jazykovém centru Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. K vlastní tvorbě si ale přece cestu našla. Překládá z anglo-americké literatury, píše a maluje. Učení, překládání a vlastní psaní ji sice naplňuje, ale malování se pro ni stává čím dál důležitějším. Inspiraci nachází v předmětech, které potkáváme na každém kroku, v celé jejich (ne)dokonalosti a proměnách v čase. Věčným vzorem je jí francouzský umělec Henri Matisse.


Tereza žije v Praze se svým manželem, básníkem Justinem Quinnem, a dvěma syny. Z úhlu pohledu ne vždy dokonalé manželky a matky vydala v roce 2020 autobiograficky laděnou prózu s autorskými ilustracemi s názvem Drzá líná neschopná. V roce 2014 vydala Tereza autobiografický text o dětství na Malé Straně ve starém domě pod Hradem, nazvaný Domeček, který se o čtyři roky později vysílal jako četba na pokračovaní v Českém rozhlase.
 

sociální sítě

Personal Stage

Drzá líná neschopná

S českou překladatelkou, výtvarnicí a spisovatelkou o tom, proč napsat autobiograficky laděnou knihu a co všechno nám přinášejí vzpomínky na mládí a dospívání v 80. letech minulého století.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz