Tomáš Etzler

Tomáš
Etzler

Tomáš Etzler je český novinář, který mj. v letech 2007 až 2014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Je prvním Čechem oceněným cenou Emmy, kterou získal jako člen produkčního týmu CNN za testování satelitního přenosu dat. V roce 2020 dokončil celovečerní dokument Nebe, který vypráví příběh Číny 21. století prostřednictvím sirotčince v malé severočínské vesnici.
 

Global Stage

Ruské dezinformační války

Zatímco dezinformace se definuje jako záměrné šíření lživých informací, dezinformační kampaň už je bezpečnostními složkami považována za prostředek informační války, vedené většinou státními aktéry. A mezi nimi se nejčastěji skloňuje Ruská Federace. O jak závažnou hrozbu v České republice i ve světě jde a proč, vysvětlí v rozhovoru s Tomášem Etzlerem odborník na dezinformační kampaně, analytik think tanku Atlantic Council, Jakub Kalenský.

Global Stage

Mizející divočina

Zatímco klimatičtí aktivisté neúnavně burcují veřejnost i politiky k akci, nelegální obchod s divokými zvířaty vesele vzkvétá poněkud stranou zájmu médií. Tygří šperky, nosorožčí rohy nebo živí lidoopi jsou žádanými artikly a poptávka na čínském, ruském či blízkovýchodním trhu roste. Že zdrojů v divočině ubývá? Nevadí. Dnes už umíme zvířata pěstovat na farmách a doslova rozprodávat na díly. Švýcarský dokumentarista Karl Ammann žije v Keni a už 40 let sleduje mezinárodní sítě pytláků a obchodníků se zvířaty. V rozhovoru s Tomášem Etzlerem odkrývá jejich znepokojivé praktiky i skepsi vůči systémovým řešením. Dožijí se ostatní živočišné druhy chvíle, kdy se začneme chovat lidsky?

Global Stage

Příroda v krizi

Jsme součástí životního prostředí a přesto ho nerespektujeme a škodíme mu. Narušujeme schopnosti této planety zachovat naší lidskou rasu naživu. Jsme doslova blízko okamžiku, odkud není cesty zpět. Může se ještě planeta a příroda ozdravit, když jí k tomu dáme příležitost?

Global Stage

Lidsko-právní výzvy 21. století

Potírání lidských práv a svobod zůstává jedením z nejpalčivějších světových problémů. Přestože vraždění, mučení nebo bezdůvodné věznění obyvatel stále dominuje v zemích jako Čína, Severní Korea nebo Etiopie, lidskoprávní situace se podle mezinárodní organizace Human Rights Watch zhoršuje i v demokratickém světě, např. V USA, Maďarsku nebo Polsku. Generální ředitel HRW Kenneth Roth hovořil o současné globální lidskoprávní situaci s Tomášem Etzlerem.

Global Stage

Lovec dezinformací

Odhalování dezinformací a obrana proti nim je často obtížná a drahá, ale je možná. Ve světě roste počet společností, které se identifikací dezinformací a bojem proti nim intenzivně zabývají. Jednou z nich je Lead Stories, kterou v Los Angeles spolu se zkušenými novináři a „technologickými génii“ založil dlouholetý novinář CNN Alan Duke. V rozhovoru s Tomášem Etzlerem popisuje první linie boje s dezinformacemi a jak se proti nim bránit.

Personal Stage

Nic není nemožné

Jednoho nešťastného dne roku 1999 se třicetiletý skotský horolezec Jamie Andrew probudil z kómatu s amputovanýma rukama a nohama. Byl to jediný způsob, jak mu lékaři mohli zachránit život po strašném lezeckém incidentu. Ačkoli pro mnohé by ztráta končetin byla nepřekonatelnou překážkou, Jamie se v tom postupně naučil vidět příležitost. Dnes vychovává rodinu, opět zdolává horské vrcholy, nedávno absolvoval triatlon Ironman a jeho příběh inspiruje miliony lidí po celém světě.

Global Stage

Afghánská katastrofa

Bleskový návrat Talibánu k moci a chaotický ústup Americké armády a ozbrojených sil jiných zemí z Kábulu sledoval v srpnu s úžasem celý svět. Co k událostem vedlo? Jde skutečně o porážku USA v Afghánistánu? A byla nejdelší válka v americké historii opravdu naprosto zbytečnou, jak o ní často hovoří světová média? Na otázky Tomáše Etzlera odpovídá Cedric Leighton, globální bezpečnostní expert a bývalý důstojník rozvědky amerického letectva. 

Global Stage

Hledání poctivé žurnalistiky

V současnosti se často porovnávají pojmy jako poctivá novinařina versus fake news, tradiční nebo alternativní média, novinář a dezinformátor. Co to vlastně je poctivá, tradiční novinařina? Jak se dá poznat a jak se vytváří? Nad těmito a podobnými otázkami se zamyslí světový odborník na novinářskou etiku a investigativní žurnalistiku a dlouhodobý vice prezident pro globální kontrolu kvality CNN, Richard Grffiths.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz