Tomasz Rożek

Tomasz
Rożek

Vystudoval fyziku, ale je aktivní i jako novinář a zejména autor populárně naučných knih. O vědě máme podle něj začít mluvit už ve školce.

 

Má doktorát z fyzikálních věd se specializací na jadernou fyziku ze Slezské univerzity v Katovicích. Na doktorátu pracoval v jednom z největších výzkumných center v Evropě – ve Forschungszentrum v Jülichu.

Aby vzbudil nadšení pro vědu také u mladší generace, rozhodl se Tomasz Rożek věnovat nemalou část svého dosavadního života popularizaci vědy. Spoluzaložil Sdružení vědeckých novinářů Naukowi.pl a sdružení Silesian Scientific Cafe. V polském rozhlase uváděl vlastní pořad s názvem Labyrinty vědění a několik let spolupracoval s Dzień dobry TVN, kde vedl vědecký cyklus Věda je všude. Od roku 2016 odpovídá v éteru Polského rádia 3 na dotazy publika během ranního pořadu Otázky z vesmíru.

Jako novinář spolupracoval s mnoha celostátními týdeníky, deníky a měsíčníky i s řadou televizních pořadů. Od roku 2013 provozuje svůj vlastní populárně vědecký kanál pro děti na YouTube. V neposlední řadě je autorem několika naučných knih pro celou rodinu, stále píše a plánuje další. 

Jeho zatím nejznámějším titulem, a to i v České republice, je Kosmos. Na něj navazuje publikace Člověk a třetí část plánované trilogie, která čtenáře zavede do světa částicové fyziky, zatím zraje v autorově hlavě.

Za svou vědecky popularizační práci získal Tomasz už několik ocenění, v roce 2008 například od polského ministerstva vědy a vysokého školství. V roce 2015 obdržel katolickou novinářskou cenu Ślad. Rok 2019 pro něj byl rokem nominací, mimo jiné na Grand Video Awards 2019, Grand Press 2019 a Science Promoter 2019.

Global Stage

Fyzika nejen pro laiky

Pokud chceme získat mladé lidi pro vědu, měli bychom o ní více mluvit. Podle polského fyzika Tomasze Rożka, který se proslavil jako autor vědecky popularizačních knih, bychom měli začít už ve školce. Jak se dá psát pro děti a jejich rodiče, aniž by se autor zpronevěřil seriózní vědecké práci? A jak se na to dívají jeho kolegové? Má věda své místo i na TikToku? Světem vědy a úskalími její popularizace provází český fyzik Martin Rybář.

© 2022 Colour Production, spol. s r.o. – Všechna práva vyhrazena. – designed by mchlzch.cz